Advertisements

İstanbul’un tramvayları

10 gün önce bugün İstanbul’da tramvaylar son seferlerine başlamasının 48. yıldönümüydü. Türkiye’ye bunu yaşatan yönetim anlayışını kutlayarak! Kutladığım şehir ise 250 km tramvay, 40 km ise metroya sahip, nüfusu 1-3 milyon (gün içinde) arasında değişen bir başkent…

tram 2

“1914′ ten 1950 lere gelene kadar oldukça gelişen ve artan tramvay hatları zirveye ulaşmıştı. Fakat İstanbul için nerede ise vazgeçilmez gibi görülen tramvaylar 1956 sonbaharında başlayan “İmar Hareketi”* nden nasibini alıyordu. Şehrin en önemli meydanlarından olan Aksaray’ da başlayan çalışmalar ile ilk önce tramvayların Aksaray meydanına girmesine izin verilmiyor, sonrasında Topkapı – Çapa ve Çapa – Aksaray arası rayların sökülmesi ile ilk firesini de veriyordu. Bu güzergah bu tarihten 36 yıl sonrasına kadar bir daha tramvay raylarını göremeyecekti. Şehrin yeni görünümü için yapılan her çalışma ve vurulan her kazma ile “Tramvaylı İstanbul” dan “Tramvaysız İstanbul” a geçiş artarak devam etti İstanbul yakası 1961 yılında tramvaylara tamamen veda etti. Her ne kadar İstanbul için imar hareketleri ile başlayan bu yeni dönem ve otobüslerin tramvaya göre daha esnek kullanımı ile gözde hale gelmesi büyük etken olsa da, 50′ li yıllar tüm dünya’ da tramvaylar için kötü bir dönem olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’ nın yıkıcı etkilerini silmek isteyen Avrupa ülkeleri ağır sanayii hamlelerine yönelmiş, yatırımlarını daha çok bu yönde harcamışlardır, dolayısı ile bakım maliyetleri ağır olan raylı sistemlerin azaltılması da bu dönemde gerçekleşmiştir. Fakat gelişmiş ve kalabalık Avrupa şehirlerinde bu dönem çok uzun sürmemiş,metro sistemlerinin de devreye girmesi ile birlikte tramvaylar da tekrar bu şehirlere dönüş yapmıştır, İstanbul’ da ise dönüşe imkan vermeyecek bir şekilde meydan düzenlemeleri ile raylar sökülmüş, hatlar iptal edilmiş ve hatta araçlar tamirine imkan olmayacak şekilde açık alanlarda bekletilmiş ve zamana yenik düşmüşlerdir. Kurtarılabilenlerden bir kaçı Taksim – İstiklal Caddesi tramvayı için revize edilerek kullanıma alınmış, bir tanesi ise sanaayi müzesinde sergilenmek üzere özel bir firma tarafından yenilenmiştir.”
tramvay haritasi
kaynak: http://www.dersaadettramvayi.com/
*okuma tavsiyesi: Adnan Menderes Belediyeciliği İmar Hareketi Uygulama ve Sonuçları / Aydın Boysan

Advertisements

2 thoughts on “İstanbul’un tramvayları

  1. Merhaba, okuma önerisi vermişsiniz ‘Aydın Boysan- Adnan Menderes Belediyeciliği İmar Hareketi Uygulama ve Sonuçları’ diye, başka kitap ve makalelerin dipnotunda da rastladım. İnternette bulamıyorum, nerden buldunuz acaba bana e-mail atabilmeniz mümkün mü? Teşekkürler.

    Like

What are you thinking?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: